Ülke Seçimi

ülke Seçimi

Öğrenciler için ülke seçimi, en güç kararların başında geliyor. Yabancı öğrencilere eğitim olanağı veren ülkelerin ayrı özellikleri var

Öğrencilerin ülke seçimini etkileyen kritik noktalar:

-Yakınlık

-Part-time çalışma izni

-Ekonomik yaşam maliyetleri

-Eğitim sonrası full-time çalışma izni

-Göçmenlik olanakları

Real Eğitim olarak yurtdışında birçok ülkeye dil eğitimi için öğrenci göndermekteyiz. İngilizce dil okulları için tercih edilenler arasında en popüler ülkelerden biri olan İngiltere, İngilizce öğretmede güvenilir ve tecrübeli bir çok dil okuluyla bir klasik haline gelmiştir. Özellikle kısa dönem için gidenler, yakınlığı ve İngilizce eğitiminin iyi olması nedeniyle İngiltere'yi tercih ediyor. Londra, Cambridge, Brighton , Cambridge ve Bournemouth gibi şehirlerde kaliteli ve çok ekonomik okullar bulunabilmekte ve öğrenciler ingilizce eğitimi alırken part-time çalışma iznine de sahip olmaktadırlar. Öğrenciler tercihlerine bağlı olarak part-time, yarı yoğun ve yoğun programlar seçebilmektedirler.

İngiltere’deki dil kurslarına katılan öğrenciler Avrupa ülkelerinden, uzak doğudan ve Güney Amerika’dan gitmektedir. Türk öğrenciler en çok Londra, Bournemouth, Brighton, Cambridge ve Oxford şehirlerini tercih etmektedirler. Türk öğrencilerin en az olduğu okullar ise Ramsgate, Canterbury, Bristol, Eastbourne, Salisbury, Bath ve Torbay gibi şehirlerdedir.

İngiltere’den sonra dil eğitimi için en çok tercih edilen ülke olan Amerika’da dil eğitimi veren bir çok kurum bulunmaktadır.Dil eğitimi sonrası üniversite veya master eğitimi düşünenler daha çok Amerika'yı seçiyor.

Dil okulları özel dil okulları ve üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Amerika’daki dil kurslarına en çok Uzak Doğu ve Güney Amerikalı öğrenciler katılmaktadır. Öğrenciler genelde New York, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Boston gibi şehirlerin merkezinde bulunan özel dil kurslarında dil eğitimi almayı tercih etmektedirler. İç eyaletlerdeki üniversitelere bağlı dil okullarına giden Türk öğrenci sayısı azdır ve gidenler genelde ingilizce kursu sonrası aynı üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi yapmak amacıyla bu okulları tercih etmektedirler.

Amerika’da büyük şehirlerde hem dil kursları, hem de yaşam maliyetleri yüksektir. İç eyaletlerdeki okullar daha ekonomik kurslar sunmaktadır ve yaşam maliyetleri daha ucuzdur. Ancak toplu taşıma büyük şehirlerde mümkündür. İç eyaletlerde öğrenciler genelde kendi aracını kullanmaktadır.

Kanada’da dil eğitimine her yıl yaklaşık 1000-1500 arası Türk öğrenci gitmektedir. Vancouver, Toronto,Calgari ve Montreal şehirleri Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerdir. Vancouver ve Toronto okullarının bazılarında Uzak Doğu, Avrupa ve Güney Amerika’da öğrenciler dengeli bir biçimde bulunurken, bazılarında sadece bir bölgeden öğrenci yoğunlaşmaktadır, bu da diğer uluslardan öğrenciler için pratik yapmada zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

Son yıllarda Türk öğrencilere hem ekonomik eğitim alternatifleriyle ve eğitim sırasında sunduğu haftalık 20 saatlik çalışma izniyle Avustralya son derece popüler hale gelmiştir. Eğitim sonrası göçmenliğe geçiş imkanları da bir çok Türk öğrenciye de cazip gelmektedir. En çok Sydney ve Melbourne şehirleri tercih edilmekle birlikte Brisbane,Perth, Gold Coast da öğrencilerin artan oranda tercih etmeye başladıkları şehirlerdir. Avustralya’da, yabancı öğrenciler part-time çalışarak yaşam maliyetlerini büyük ölçüde karşılayabilmektedir.

Malta son yıllarda özellikle yaz aylarında hem anadilin İngilizce olması sebebiyle hem de yakın olması sebebiyle Türk öğrencilerin akınına uğramaktadır Hem kaliteli ve ekonomik, hem de tatil ortamında ingilizce öğrenmek isteyen Türk öğrenciler Malta’da dil eğitimi almaktadır. Sonbahar ve kış aylarında Malta’daki okullar fiyatlarını düşürmekte ve çok ekonomik dil eğitimi vermektedir.

Türkiye’den Yeni Zelanda’ya dil eğitimine gidenlerde artış yaşanmıştır ve her yıl 100 civarında öğrenci Yeni Zelanda’da dil eğitimine gitmektedir. Özellikle Auckland, Wellington ve Christchurch en fazla tercih edilen şehirlerdir.